Scenariusz lekcji otwartej przeznaczony dla klasy II Szkoły Podstawowej. Lekcja łączy elementy wiedzy chemicznej z wiadomościami uczniów na poziomie nauczania zintegrowanego. Zajęcia przeznaczone na 1 jednostkę lekcyjną (45 minut).
Scenariusz
ZAJĘCIA INTERDYSCYPLINARNEGO
W KLASIE II
nauczania zintegrowanego i chemii
TEMAT:
OCENIAMY WYDARZENIA, DOŚWIADCZAMY
I WYCIĄGAMY WNIOSKI.CELE OPERACYJNE:
- Wypowiada się na temat baśni całymi zdaniami, wyróżnia wydarzenia
- realne i fantastyczne.
- Zna nazwy podstawowego sprzętu laboratoryjnego.
- Potrafi wykonywać proste doświadczenia i wyciągać wnioski.
- Umie zgodnie współpracować w zespole.
METODY:
- Praca z tekstem.
- Praktyczne działanie.
- Giełda pomysłów.
- Eksperyment chemiczny
- Metoda samodzielnych doświadczeń.
FORMY PRACY:
- Praca indywidualna, grupowa
POMOCE:
- Podręcznik- tekst baśni,
- Karta pracy,
- Napisy,
- Sprzęt laboratoryjny: zlewki, probówki, statywy, pręciki szklane
- Odczynniki do doświadczeń: woda, sok malinowy, sok z buraka, olej, piasek, glina, ryż, siarczan(VI) miedzi, nadmanganian potasu, cukier, sól, sód, fenoloftaleina.
-
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie.
2. Słuchanie tekstu - Baśń o pierwszym skowronku. Pytania do tekstu.
3. Cechy charakterystyczne bohaterów utworu
Jędrzej: biedny, stary, spracowany, pokorny
Pani: piękna, bogata, dumna
4. Ilustrowanie zwrotów pasujących do serca dumnej pani:
serce nieczułe jak głaz, zimne jak lód, twarde jak kamień
5. Umieszczenie w szklanych naczyniach z wodą kostek lodu i kamienia, w celu zaobserwowania czy są rozpuszczalne
6. Pogadanka wstępna nauczyciela chemii:
- zapoznanie ze sprzętem laboratoryjnym
- stany skupienia substancji
7. Doświadczenia z rozpuszczaniem substancji wykonywane przez dzieci pod kierunkiem nauczyciela chemii:
- cukier
- sól
- piasek
- glina + woda
- siarczan miedzi
- nadmanganian potasu
- ryż
8. Wnioski
Podział na substancje rozpuszczalne i nie rozpuszczalne w wodzie.
9. Mieszanie substancji przez dzieci
- sok z buraka
- sok malinowy + woda
- olej
10. Wnioski.
Podział na substancje mieszające i nie mieszające się z wodą.
11. Obserwacja i ocena stanu skupienia substancji umieszczonych
w szklanych naczyniach - nawiązanie do postaci dumnej pani
i przyporządkowanie jej wybranej substancji
12. Giełda pomysłów
Gdybym spotkał (a) panią z lodowatym sercem
to...
13. Pokaz rozpuszczania sodu w wodzie z fenoloftaleiną
14. Wnioski.
Miękki metal rozpuszczalny w wodzie.
15. Podsumowanie i ocena.
Scenariusz opracowały i przeprowadziły:
Teresa Woźniak – nauczycielka nauczania zintegrowanego
Monika Czerwińska – nauczycielka chemii